Vi opsamler cookies til at gøre oplevelsen bedre. Når du benytter vores website, giver du samtykke til anvendelsen af cookies. Få mere at vide.
Nisi Square 150*170mm Nano GND16 1.2 Medium
NiSi Nano Medium Graderet IR gråfilter (ND) er fremstillet specielt til landskabsfotografer. Dette filter er lavet af optisk glas af høj kvalitet med nano belægning for at gengive en fantastisk detaljerigdom. Filteret er mørkest ved kanten og lysner til klart i midten med en gradvis overgang mellem det mørkeste og det klare område. Gråfiltre påvirker ikke farven i billedet. Filteret kan flyttes i holderen, så man kan komponere billedet, så man opnår bedste resultat.
Et graderet gråfilter med medium overgang er specielt praktisk til billeder af bygninger, bjerge eller andre motiver, som bryder ind i horisonten.
Anbefales ved brug af vidvinkel samt normal brændvidde.
Designet af dette filter er optimeret til brug med digitale sensorer. For at give et højt niveau af neutralitet mellem de synlige og infrarøde spektre samt for at eliminere farveskift og sikre en renere sort, når du bruger NiSi Nano IR GND-filter, er der påført et lag NiSi Optical Nano belægning på begge sider af filteret.
NiSi Nano mediumtonet IRND-filter er konstrueret af optisk glas for at yde den bedste kvalitet samt farvegengivelse.
Tonede gråfiltre kan afbalancere lyse og mørke områder i et billede, f.eks. en lys himmel med mørkere forgrund
Påvirker ikke billedets farvenuance og er ideel til brug sammen med andre filtre
Ingen vignettering
Høj opløsning
Nano coating på begge sider, vand- og olieafvisende
Optisk glas (H-K9L) af højeste kvalitet
Log ind
Kære Kunde, vi har fået ny webshop og du kan ikke bruge dit gamle password, da det er krypteret. Du skal oprette et nyt ved at klikke på glemt kodeord. Vi beklager de gener det måtte medføre.
Opret ny konto